ЗНО як причина батьківської лихоманки

Янина Данильченко

Наприкінці літа я  спостерігаю багато батьків одинадцятикласників у стані легкої паніки. На початку серпня, як виявляється, розпочинається сезон полювання на репетиторів, йде змагання за кращих. Вся увага, плани і ресурси родини зосереджені на тому, як дитині вижити у цей навчальний рік, щоб вижати з неї максимум балів на ЗНО. Бідні діти.

Між іншим, я бачила більш ніж достатньо прикладів чудових кар’єр, які були побудовані приблизно таким чином: ПТУ, потім технікум, потім люди йшли працювати, паралельно здобуваючи освіту у виші. Попрацювавши й отримавши досвід, такі працівники з часом ставали добре оплачуваними спеціалістами, начальниками відділів і генеральними директорами. Особисто знаю одну поважну даму, яка, щоб стати головним бухгалтером, закінчила виш у віці за 50. Знаю одого лікаря, який вступив у мед з 5 разу, вже після медучилища, і зараз у нього прекрасна практика.

Також мені відома сила-силенна випадків, коли попри все дитину запхнули в інститут, де вона ледве вивчилась, а потім пішла працювати — робітником. Працює роками, а кар’єрного зростання ніякого: не тягне такий працівник на агронома чи інженера ну ніяк. Часто виявляється потім, що людина і мріяла отак «працювати руками», а ось її батьки мріяли про інше — виліпити «білого комірця».

Якщо дитина в 11 класі досі не знає, ким хоче бути — це нормально. Тут не лише справа у неналежній профорієнтації: просто дитина «не бачить» внутрішнім баченням, ким вона може бути, не сприймаючи при цьому порад ззовні. Нічого, потім розбереться. Вибираючи учбовий заклад, потрібно орієнтуватись на спеціалізацію, де вивчатимуться предмети, які в школі давались дитині найлегше. Якщо предмет давався легко — це і є ознакою інтересу, і певною прикметою того, що учбовий заклад дитя швидше всього не кине і закінчить. А отримані там знання (по-справжньому запам’ятається і вивчиться все одно тільки те, до чого є інтерес) стануть корисним активом у його житті, незалежно від того, чи працюватиме людина за фахом чи ні.

Якщо людина захоче — вона вивчиться, незалежно від того, блискуче вона здала ЗНО чи навпаки. Не всі можуть йти до мети прямими шляхами — дехто вибирає вузькіші й довші стежки, але в цьому немає ніякої трагедії.

44 просмотров

Оставить коментарий

You must be logged in to post a comment.