«Мислити позитивно»: вирішення проблем чи втеча від реальності?

Янина Данильченко

tumblrЧули таку народну мудрість: «скільки разів не скажи «мед» — в роті солодко не стане»? Мені вона подобається набагато більше, ніж «зроби з лимону лимонад». Адже, зіштовхнувшись із негараздами, часто помічаємо, як нічим не підкріплена впевненість, що «все буде добре» на практиці зовсім не означає, що все насправді буде добре. Тоді як задоволення від вирішення неприємних проблем – це взагалі дуже рідкісні почуття. Я, наприклад, не знаю жодної людини, яка має купу проблем і постійно кайфує від того, що їх вирішує. Полегшення відчуває – так. Але це точно не задоволення.

Звісно, чим легше ми ставимось до проблеми, тим менше психічної енергії втрачаємо при її подоланні. Оптимістично настроєні люди і здоров’я мають краще, і живуть довше, і соціальна активність у них досить висока. Тому багато хто намагається стати оптимістом, вибираючи найбільш очевидний і простий шлях – так зване «позитивне мислення». Коли людина намагається бачити позитив геть у всьому.

Наприклад, коли у вас сто кілограмів зайвої ваги, а ви кажете собі, що ви «пухкенька, але приваблива». Чи коли вас вигнали третій раз з роботи за рік, а ви повторюєте «це прекрасний досвід» та «найкраще попереду». Чи тяжко хворієте, відчуваючи «вдячність долі за наданий урок».

Цей спосіб мислення – психічна анестезія короткотривалої дії. Постійно дурити себе не вийде. Небезпека ще й у тому, що такий спосіб мислення може гальмувати детальний аналіз проблем і відтерміновувати їх вирішення. Замість позитивного самонавіювання краще було б дозволити відчути собі душевний біль, розчарування, злість і сум, та проаналізувати: чому я маю зайву вагу, які причини цього? Через що я не втримуюсь на роботі? Наскільки здоровий спосіб життя я вів?

Люди уникають негативних емоцій, намагаючись швидко їх втамувати, щоб на душі панував спокій і комфорт. Але коли людина дозволяє собі повністю проживати емоції, не намагаючись уникнути, моментально впоратись із ними, вона відкриває для себе дивні речі. По-перше, людина відчуває, що вона не розвалюється під гнітом неприємних переживань. Наступний крок — вона поступово опановує себе, стаючи набагато витривалішою, і усвідомлює це. І, найголовніше — саме негативні емоції стають поштовхом для справжніх рішучих змін. Якщо почуття не придушувати – з’являється достатньо енергії для їхнього втілення.

Зигмунд Фройд, батько психоаналізу, писав, що у житті ми керуємось двома основними принципами – принципом задоволення й принципом реальності. Психіка налаштована таким чином, щоб ми уникали неприємного і шукали якомога більше задоволення. Це біологія, мої друзі, якщо придивитись – тваринний світ живе за цим принципом. Але якщо жити виключно за принципом задоволення – не відбувається особистісного росту. Він завжди йде через дискомфорт (згадайте, як дитину навчають користуватись горщиком, їсти самотужки та інше). Перехід до принципу реальності – це якраз людська якість, яка знаменує собою свідомість, дорослішання, відповідальність.

Жити за принципом реальності – це не намагатись ховатись від проблем, читаючи позитивні мантри. Жінка, яка має сто кіло зайвої ваги, може казати собі: «моя вага не заважає радіти життю, але я хочу бути здоровішою і привабливішою, тому йду до дієтолога». Людина, яку вигнали з роботи, скаже: «це неприємний життєвий урок, але я хочу дізнатись, у чому мої слабкі місця і як я можу їх виправити». Той, хто захворів, скаже: «хворіти зле, тому я надалі дбатиму про себе, щоб зберегти здоров’я».

Отже, як стати оптимістом, не використовуючи самообман, пошук позитиву там, де його немає? Ніяк. Оптимістичні, активні, життєрадісні люди – це темперамент + характер. Темперамент є генетично обумовленим, і придбати новий на замовлення не вийде. Можна попрацювати із характером, точніше – із своїм світоглядом. Все змінюється, якщо оцінювати речі реально, без рожевих окулярів, але й без руйнівних самокритики й самоприниження. Це не зробить вас безтурботним оптимістом, проте буденність перестане бути низкою гірких пілюль.

13 просмотров

Оставить коментарий

You must be logged in to post a comment.